Zeytinyağı Çeşitlerimiz

ZEYTİNYAĞI ÜRÜN ÇEŞİTLERİMİZ

Kazım Yiğit Erken Hasat Sızma Zeytinyağı

Milas yöresinde yetiştirilen, henüz olgunlaşma dönemini bitirmiş olan ve yeşilden alaca mora doğru renk değişimi yaşayan genç zeytinlerin elle tek tek toplanıp sıkılmasından elde edilir. Doğanın kollarından sıyrılırcasına sofralara gelen Kazım Yiğit Erken Hasat Sızma Zeytinyağı en fazla %0.7 oranında asit içerir. Yaşayan zeytinyağı diye de adlandırılan Kazım Yiğit Erken Hasat Sızma Zeytinyağı içerdiği vitaminleri, oligo elementleri yitirmemesi için onu güneş ışığından koruyan koyu renkli şişede saklanmaktadır. Bebeklerin ve çocukların yemeklerinde, soğuk servis edilen geleneksel Akdeniz yemeklerinde, salatalarda yada güne sağlıklı başlangıç olan kahvaltıda kullanımı ideal bir zeytinyağıdır

Sızma Zeytinyağı

Doğanın sunduğu bu canlı yeşilimsi sarı renkte ve olgun yumuşak tada sahip en kaliteli zeytinyağıdır. Herhangi bir kimyasal yada ısıl işlem kullanılmadan sadece geleneksel “soğuk sıkım” yöntemi ile; zeytinyağının naturel aromatik yapısı ve besleyici değerleri korunmuştur. Hasadı dalından elle toplanarak yapılan ve hasattan sonra ilk 24 saat içinde sıkılan ürün, Kazım Yiğit Sızma Zeytinyağı; doğduğu toprağın özgün bereketini ve bolluğunu yansıtır. Sızma zeytinyağı en fazla %0,8 oranında asit içerir.Kazım Yiğit Sızma Zeytinyağı; tüm genel kullanım için, özellikle de soğuk servis edilen geleneksel Akdeniz yemeklerinde, salatalarda yada güne sağlıklı başlangıç olan kahvaltıda kullanımı ideal bir zeytinyağıdır.

Naturel Zeytinyağı

Sızma zeytinyağımızla genel anlamda aynı özelliklere sahiptir.  Buram buram keskin tadı özellikle çok uzun yıllardır zeytinyağı ile tanışmış üretim bölgelerinde tercih edilir. Naturel zeytinyağı en fazla %2 oranında asit içerir. Bu grupta yer alan zeytinyağlarına hiçbir gıda katkı maddesi ilave edilmez. Her türlü yemeklerde ve salatalarda kullanımı ideal bir zeytinyağıdır. Naturel zeytinyağlarının daha çok salata ve soslarda çiğ olarak tüketilmesi önerilir.  Naturel zeytinyağları, Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak üçe ayrılırlar.

1- Naturel Sızma zeytinyağı

En kaliteli zeytinlerden elde edilen günlük toplanıp günlük işlenen (taze) doğal haliyle tüketilebilen, kesinlikle mükemmel tat ve aroması bulunan asit içeriği en çok %0.8 olan zeytinyağıdır. Zaman zaman 0,4-0,6 ve 0,8 asit olarak ambalaja konulmaktadır. Naturel Sızma Zeytinyağını sabah kahvaltılarda, salatalarda, tatlılarda ve her türlü  yemeklerde kullanılabilir.

 

2- Naturel Birinci Zeytinyağı (Virgin Olive Oil)

Yağ asidi %2′nin altındadır. Bu yağlar da doğrudan tüketilebilen yağlardır. Naturel birinci zeytinyağı bu gün toplanmış olan zeytinler herhangi bir nedenden dolayı 3-5 gün beklemiştir. Zeytin her beklediği gün süresince asit oranı yavaş yavaş yükselir. Naturel birinci zeytinyağı nın asit oranı % 0,8 ile % 2 asit arasında olmak zorundadır. Fakat Kazım Yiğit zeytinyağlarında % 1,3 asit ‘i geçmemektedir. Çünkü naturel birinci zeytinyağında zeytinin tat ve aroması ön plana çıkar. Bu nedenle zeytinyağı kültürü az  olan bölgelerdeki tüketiciler alışkın olmadıkları  için % 1,3 asit’in üzerini tüketemez.  Sızmaya oranla daha yoğun bir tat içerir. Naturel birinci zeytinyağını, zeytin üretimi yapan bölgeler bu tat ve aromaya alışkın oldukları için tüketebilirler. Kazım Yiğit zeytinyağları,naturel birinci zeytinyağını salatalardan daha çok yemeklerde kullanmanızı tavsiye eder.